[Arşiv] KAYIT #1

“Bu kadar şamataya, gürültüye ve yaşama hırsına karşın, tek umudumuz, dileriz, çılgınca sevilirsiniz.” – Futuristika

Debord hakkında ne düşündüğünü bilmiyorum ama “romantik bir devrimcinin” ötesinde bir ‘medyapunk olmak’ için elinde her türlü imkan vardı. Sayesinde, bütün bu çağı özetleyebilirsin: “Görünen şey iyidir; iyi olan görünür.”

Eğer geldiğin (alt)kültür sana “yeraltında olmanın büyük erdeminden” bahsediyorsa ve sen gösterinin ortasındaysan, işine yarayacak bir kaç anahtar kelime: Debord – Warhol – Pop – Medya – Moriyama – Rock ‘n Roll

FVLLKONTAK baltalarını kuşanarak geliyor.

Remake Remix & Ripoff

[Ya da yurttaki adıyla “Motör: Kopya Kültürü & Popüler Türk Sineması”]

Bir golem yapmaya çalıştığını düşün. Batı Pop Kültürü ile yereli karıştırdığın hamura, biraz hayal gücü ve sansasyonel unsur ekle. Elde ettiğin karışımı ucuz bir fırında pişirdikten sonra elde edeceğin golemi, bir gece, Metin Erksan ve Çetin İnanç ile bir araya getir. Bu üçlüyü dinlemek nasıl bir his olurdu?

Motör’ü, 2015 yılında !f’teki gösterimi kaçırdıktan 4 yıl sonra, nihayet izleyebildim. Cem Kaya’nın yedi yıl boyunca izlediği binlerce filmin ve gerçekleştirdiği yüzlerce görüşmenin sonucu olan belgesel, Yeşilçam’ın fantastikten pornografiye kadar ürettiği bütün pop içeriği kapsıyor. İşi daha da mükemmelleştiren unsur, Cem Kaya’nın siyasete olması gerektiği gibi yer vermesi -ki zaten herhangi bir ‘üründe’ olduğu gibi ‘sinemayı’ da ideolojiden bağımsız düşünmek pek mümkün değil. Sonuç? “Görebileceğinin -belki de- en iyisi.”

Remake Remix Rip-Off Trailer from MONOLIT on Vimeo.

Weegee: Naked City

Palace Sineması’ndaki 3D Gözlüklü Aşıklar, 1943 (Weegee)

Weegee: New York’un sansasyonel gece fotoğrafçısı.

Speed-Graphic ile çektiği fotoğraflarla cinayetleri, yangınları, gece hayatını, kazaları ve olmadık her şeyi belgeledi. Onun tekniği şartların zorunluluğuyla şekillendi. Gece çekimi için kullandığı dev flaşı, acelece banyo ettiği filmleri ve alabildiğine umarsız davranış biçimi Weegee’yi biricik yapan bir kaç detay. Naked City’ye bu aralar tekrar tekrar göz atıyorum. Sanırım, Weegee’nin fütursuzca çektiği fotoğraflardaki yakınlık şu günlerde isteyeceğim türden bir şey.

In the Paddy Wagon, 1944 (Weegee)

En Minor

2 ay önce çıkan E.P ile ilgili düşüncelerimi kısaca not düşmüştüm. O günden bugüne kadar sayısız dinleme seansı, bir tane de debut performansı yaşandı. Yılın son çeyreğinde çıkması beklenen [1] albümle devam edecek bedbahtlığa kadar, “All hail Anselmo!”

[1] Metin yayınlandıktan sonra, beklenen albüm gelmedi. ”When The Cold Truth Has Worn Its Miserable Welcome Out”, planlanan tarihten 1 sene sonra, 4 Eylül 2020’de, çıkış yapacak. Ancak, o zamana kadar, şu çirkinlik ile idare edebiliriz: